Program for the Second
Large Scale
Cluster Computing Workshop
Monday 21st October
08:30-09:30 Registration - Wilson Hall Atrium South End
09:00 Opening Session - Chaired by Mark Kaletka (FNAL)
Opening - Goals of this Second Workshop
- Alan Silverman
(CERN) and Mark Kaletka (FNAL)
(PPT) (PDF)
09:15 Fermi Welcome - Matthias Kasemann (FNAL)
(PDF)
Morning Session - Theme - Practical Experience
09:45 BaBar Computing - Stephen Gowdy (SLAC)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
10:15 Coffee Break
10:30 CDF for Run II - Frank Wuerthwein (FNAL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
11:00 D0 and SAM for Run II - Lee Lueking (FNAL)
(Abstract)
(PDF)
11:30 Managing a mature white box cluster at CERN - Tim
Smith (CERN)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
12:30 Lunch Break
Afternoon Session Part
1 - Theme - Component Technology
13:00 University Multidisciplinary Scientific Computing:
Experience and Plans
- Alan Tackett (Vanderbilt University)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
13:30 PASTA review (technology for the LHC era) - Michael
Ernst, FNAL
(Abstract)
(PPT) (PDF)
14:30 Building a Computer Centre - Tony Cass (CERN)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
15:00 CPU Technology Overview - John Gordon (RAL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
15:30 Tier 1A Storage Procurement - John Gordon (RAL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
16:00 Coffee Break
Afternoon Session Part 2 - Theme - Grid Technology
16:30 A Pre-Production Update on the NSF TeraGrid - Remy
Evard (ANL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
17:00 Grid/Fabric interaction discussion - led by Bernd
Panzer Steindel (CERN)
(Abstract)
(PPT)
(PDF)
17:30 Close for the Day
Tuesday 22nd October
Morning
Session Part 1 - Theme - Cluster Technology
09:00 European DataGrid Fabric Management - Olof Barring (CERN)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
10:00 Evaluation of a MOSIX cluster as a group analysis
facility at CDF - Andreas Korn (FNAL)
(Abstract)
(PDF)
10:30 Coffee Break
Morning Session Part 2 - Theme -
Practical Experience
11:00 The CMS Tier 1 computing center at Fermilab - Hans
Wenzel (FNAL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
11:30 FBSNG and Disk Farm - parts of large cluster infrastructure
- Igor Mandrichenko (FNAL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
12:00 Data Challenges and Fabric Architecture - Bernd
Panzer Steindel (CERN)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
12:30 Lunch Break
Afternoon Session Theme -
Practical Experience
13:30 FNAL Computer Centre - Don Petravick (FNAL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
14:00 European DataGrid Testbed Experience - Markus Schulz
(CERN)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
14:30 RHIC Computing Facility - Shigeki Misawa (BNL)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
15:00 The GridKa Installation for HEP Computing - Dr.
Holger Marten (Forschungszentrum Karlsruhe)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
15:30 Coffee Break
Closing
Session Theme - Summaries
16:00 Summary of Technology sessions - John Gordon (RAL)
(PPT)
(PDF)
16:30 Summary of Practical Experience sessions - Ruth
Pordes (FNAL)
(PPT) (PDF)
17:00 Official Closing of Workshop
What have we achieved or discovered,
if anything?
Should we hold number
3 in the series, when, where, what theme?
17:30 Close of the Workshop
TBD Using free desktop cycles - Frederic Hemmer (CERN)
(Abstract)
(PPT) (PDF)
Last Updated by MOK, 31 Oct 2002